Huurders op één hoog

door Theo Giele. zaterdag 11 juli 2009 | 07:35 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 17 juli 2009 | 16:31

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Fotograaf Piet Vreke maakte deze foto midden jaren dertig tijdens het buurtfeest in de Eigenhaardstraat. foto's collectie Willem Koster

Fotograaf Piet Vreke maakte deze foto midden jaren dertig tijdens het buurtfeest in de Eigenhaardstraat. foto's collectie Willem Koster

Koekhappen tijdens het buurtfeest. Vader Arie Koster is de man in het zwart met de hoed (rechts).

Koekhappen tijdens het buurtfeest. Vader Arie Koster is de man in het zwart met de hoed (rechts).

1/2
start playing the slideshow

Piet Vreke heeft de mensen uit de buurt verzameld. De fotograaf uit de Eigenhaardstraat geeft aanwijzingen zodat iedereen, van klein tot groot, te zien is. Het is buurtfeest. Koekhappen hoort daar natuurlijk ook bij.


Willem Koster werd in 1930 in de Eigenhaardstraat geboren. Hij heeft foto's van buurtfeesten in de jaren dertig bewaard. De wereld van zijn jongensjaren lag tussen de binnenhaven en het kanaal. De Nieuwe Poortstraat, Dokstraat, Oude Werfstraat. Het was een kinderrijke buurt. "De Stationsstraat en de Loskade hoorden er niet bij. Daar woonden toch de wat rijkere mensen." Standsverschil, heette dat in die jaren.

Het was ook een bedrijvige buurt. Aan de zijde van de Maisbaai was Vitrite Works, maar je had er ook de coöperatieve Landbouwvereniging, de ijsfabriek en de firma Polak 'in lompen en metalen' aan de Nieuwe Poortstraat. "Tegenwoordig zou je dat een recyclingbedrijf noemen."

In 1934 verhuisde het gezin Koster naar de Korendijk 44. Willems jongste broer woont er nog. "Mijn vader Arie Koster had het huis aan de Korendijk in 1934 gekocht van de kunstschilder W.J. Schütz. Hij was zelfstandig timmerman-metselaar. Toen mijn vader het pand kocht was het nogal vervallen. Hij heeft het zelf opgeknapt."

Middelburg telde in 1940 zo'n twintigduizend inwoners, van wie de meesten binnen de veste wonen. Op één adres woonden vaak meerdere gezinnen. Ook de familie Koster had het pand niet voor zich alleen. "Op de eerste verdieping werd een kamer, een alkoof en een keukentje verhuurd. Naast het keukentje was de slaapkamer van mijn ouders. Tussen dat keukentje en die slaapkamer zat een houten wandje."

In 1940 huurde C.C.M. la Brujeere de verdieping, leert het adresboek in het Zeeuws Archief. "Dat was de vrouw van een marineman", herinnert Willem Koster zich. "Later kwam de familie Luijendijk bij ons wonen. Luijendijk was de molenaar van de Seismolen geweest."

De huurders hadden geen eigen opgang. Toch leidde dit samenwonen van de families onder een dak niet tot grote problemen.

Vader Koster had nog meer huizen in bezit. Willems geboortehuis aan de Eigenhaardstraat had zijn vader aangehouden en hij had een aan de Lombardstraat geërfd. " Toen ik wat groter was, mocht ik elke maandag de huur ophalen."

Willem ging naar de gereformeerde lagere school aan de Gravenstraat. " Het was een school met zeven klassen. In de eerste klas hadden we juffrouw Van Dijk, die met haar vader aan de Haringplaats woonde." In de oorlog werd de school door de Duitsers gevorderd. Willems klas werd toen ondergebracht in de consistorie van de Hofpleinkerk.

Zijn vader was vrijwillig brandweerman en vrijwilliger bij het Rode Kruis. Hij had geholpen bij de grote brand aan de Lange Delft in 1929. Daarna had hij zich aangemeld bij de vrijwillige brandweer. Willem Koster heeft zijn herinneringen aan de bange meidagen van 1940 op papier gezet. Hoe de familie na het vallen van de eerste bommen eerst schuilde in de achterkelder en later onderdak vond bij huisarts Pel aan de Rouaansekaai. Toen het ook daar te gevaarlijk werd trokken moeder en de kinderen Koster - met baby Kees in een speciaal door vader getimmerd kistje - naar de Noordweg. Vader Koster raakte als brandweerman gewond. Een maand tevoren had hij nog houten rekken gemaakt om in vrachtwagens te plaatsen voor het vervoer van gewonden. " Op 17 mei was hij zelf één van de eersten die werd vervoerd op een draagbaar die in de rekken paste." Moeder en de kinderen keerden de volgende week terug naar de Korendijk. Vader bleef tot half juli in het Gasthuis voor behandeling van zijn beenwonden.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Mijn overleden schoonmoeder Mientje Schipper staat ongetwijfeld op deze foto, samen met haar vader, moeder, broer Dick en zus Tannie.
Wie heeft ze gekend en kan mij vertellen waar ze staan op de foto?

E. Goedbloed
E. Goedbloed - 17-07-2009 | 17:16

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.


Walcheren

De PZC herbouwt het stadscentrum van het Middelburg van 1940 Dossier Fonteyne Dossier Spuikom