Opening rondweg Breskens december 2005, één van de laatste projecten bij Duurzaam Verkeersveilig West-Zeeuws-Vlaanderen.foto Peter Nicolai
Zie ook:
Het is onvoorstelbaar wat zich in 1991 afspeelde in het westen van Zeeuws-Vlaanderen. "Het kwam heel dichtbij", herinnert Jaap Hennekeij uit Breskens zich. "Iedereen kende wel iemand die was omgekomen bij een verkeersongeluk."
Hennekeij was in die tijd als provinciaal bestuurder verantwoordelijk voor verkeersveiligheid. Als Bressiaander trok hij het zich des te meer aan, dat bij hem om de hoek de wegen wel een slagveld leken. Een vrachtauto reed door rood bij Breskens en schepte een echtpaar dat in de auto de kruising wilde oversteken. Verderop de doorgaande weg N61, tussen Schoondijke en IJzendijke, kwam een automobilist bij het inhalen op het fietspad terecht, waar twee meisjes reden.
De tijd was meer dan rijp voor gerichte actie. Dat gevoel groeide niet alleen bij bestuurders als Hennekeij. Ook de bevolking was ervan doordrongen, aldus de oud-gedeputeerde. Een geluk bij de vele ongelukken was dat er juist in die jaren landelijk werd nagedacht over onorthodoxe maatregelen die de verkeersveiligheid een flinke stap vooruit moesten helpen. 'Oude' maatregelen als het plaatsen van extra stoplichten hielpen niet meer het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. Er was iets extra's nodig.
Het ministerie van Verkeer en Waterstaat stelde geld beschikbaar om daarvoor proefprojecten te houden. "Er was een pot van 96 miljoen gulden", weet Henk Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) nog. "Dat geld werd maar niet besteed, tot wij aanklopten. Van de 96 miljoen gulden kregen wij er 83 (37 miljoen euro)."
Het demonstratieproject Duurzaam Verkeersveilig West-ZeeuwsVlaanderen was geboren. De opening van de rondweg Oostburg was in 1996 de officiële start. Rhebergen: "Die weg is op het laatst nog verbreed om de rijstroken te scheiden, op basis van duurzaam veilig." De ideeën van duurzaam verkeersveilig gingen ver, te ver, bleek al snel. "Als we alles hadden gedaan volgens het boekje, hadden er twee snelwegen moeten komen", vertelt Rhebergen. "Dat zou natuurlijk veel te veel van het goede zijn geweest voor West-ZeeuwsVlaanderen."
Was het daar maar bij gebleven. Het rampjaar 1991 lag nog wel vers in het geheugen, maar de komst van tal van drempels op de weg IJzendijke-Oostburg via Waterlandkerkje ging er bij veel inwoners niet in. De weg werd er naar hun idee alleen maar verkeersónveiliger op. De angst dat overal zulke drempels zouden komen, sloeg toe. "We worden kluizenaars op de buiten", zei de Hoofdplaatse akkerbouwer Erik Dekker indertijd. Hij vertegenwoordigde Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen binnen het project. Hij kijkt nu redelijk tevreden terug. "Gelukkig zijn ze teruggekeerd op hun schreden en zijn er op polderwegen geen drempels gekomen. Dat had alleen maar irritatie gegeven."
Dekker is ook 'blij' met een tegemoetkoming voor de rondweg Breskens die in 2005 is geopend. Het landbouwverkeer zou daar eerst geen gebruik van mogen maken, waardoor trekkers een eind zouden moeten omrijden en onderweg voor meer gevaarlijke situaties zouden kunnen zorgen. "Uiteindelijk zijn trekkers er toegestaan", vertelt Dekker, "met dank aan gedeputeerde Toine Poppelaars." In 2006 is het proefproject Duurzaam Verkeersveilig afgerond, zes jaar later dan gepland. Er is volgens oud-gedeputeerde Hennekeij veel van geleerd. "Rotondes in doorgaande wegen zijn voor het eerst hier toegepast. Nu is dat heel normaal." En de resultaten zijn verbluffend. De kruising Potjes bij Zuidzande is een rotonde geworden. Hennekeij: "Tientallen ongelukken gebeurden daar, sindsdien bijna niet één meer." Niet alleen wegwerken hebben een positief effect gehad, meent Dekker. "Mensen zijn door alle aandacht ook fatsoenlijker gaan rijden."
Een minpunt is nog altijd dat dé doorgaande weg van West-ZeeuwsVlaanderen, de N61, niet is vernieuwd. "Was die weg op tijd aangepakt, dan had dat dertien verkeersdoden kunnen schelen", aldus Hennekeij. Dekker kan er ook niet met zijn pet bij dat de N61 maar op zich laat wachten. De volgorde is volgens hem verkeerd. "Ze hadden natuurlijk eerst de N61 moeten doen. Ik ga als boer ook niet eerst dorsen en vervolgens zaaien." Wellicht ter geruststelling: de opening van de vernieuwde N61 staat nu voor eind 2013, begin 2014 op de rol.
Niet beschikbaar!

Sorteer reacties












