Exclusief eigentijds Zeeuws

Auteur: door Maurits Sep |   vrijdag 10 april 2009 | 08:26 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 11 april 2009 | 11:04

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Exclusieve, eigentijdse kunst in het nieuwe Middelburgse museum De Glazenkast. foto Ruben Oreel

Exclusieve, eigentijdse kunst in het nieuwe Middelburgse museum De Glazenkast. foto Ruben Oreel

1/2
start playing the slideshow
MIDDELBURG - Eigentijds, eigenwijs, eigenzinnig; elke kwalificatie is van toepassing op het nieuwe museum voor Zeeuwse hedendaagse kunst, De Glazenkast.
Liever dan over hedendaagse kunst spreekt oprichter Fred Krautwurst over eigentijdse kunst. Dat vindt hij wel eigenwijs, en dat zijn de vijftien Zeeuwse kunstenaars die hij in het eerste jaar exposeert ook.

Bovendien gaat Krautwurst met het museum tegen traditionele stromen in. "Het museum is exclusief voor Zeeuwse hedendaagse kunst. En die is er heel veel." Hij haalt niet de (intern)nationale kunstenaars naar Zeeland maar de (inter)nationale bezoeker - met als streven voor dit jaar 5000 bezoekers. "Bijna alle kunstenaars die hier hangen, zijn succesvoller buiten Zeeland dan erbinnen."

Voor de opening van De Glazenkast had Krautwurst een lijst met twintig kunstenaars samengesteld. Vijftien van hen hebben een plek gekregen in het prachtig ingerichte oude pakhuis aan de Verwerijstraat, onder wie Bei Ning, Remco van den Bosch, Frans Kegels, Nelly van Nieuwenhuijzen, Marleen Wouters en André van der Veeke.

Selecteren viel Krautwurst niet zwaar. "Er is zo veel goede eigentijdse kunst in Zeeland." Volgend jaar komen anderen aan bod. En andere werken. "Wat nu eigentijds is, is dat over drie jaar niet meer. Tenzij een oud werk in een andere context wordt geplaatst en daardoor weer actueel is. Daarom stellen we ook een vaste collectie samen om uit te kunnen putten."

De uitbaters hebben bewust gekozen voor een museum in plaats van een galerie. "Een galerie verkoopt kunst, wij willen kunst promoten. Onze secundaire doelstelling is mensen bij elkaar te brengen door middel van kunst. Kunst maakt iets los. Mooi en lelijk zijn emoties. Begin je erover te praten, dan ga je ook luisteren. Het ergste is het als een kunstwerk je onverschillig laat."

De Glazenkast kiest er bewust voor veel kunstwerken en kunstvormen ("Inclusief gedichten want dat is woordkunst") te tonen. Krautwurst hecht aan diversiteit. "We zijn een klein museum, maar het enige ter wereld dat exclusief hedendaagse Zeeuwse kunst laat zien. We zijn klein, maar willen een grote impact op Zeeland hebben."

De Glazenkast, Verwerijstraat 26a, Middelburg; 1 april t/m 1 november, do t/m zo en feestdagen, 12-17 uur. Entree: 4 euro (volw.), 1 euro (kind).
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Complimenten voor het feit dat iemand als privé persoon het initiatief opneemt voor een Museum voor eigentijdse kunst zoals dhr. Krautwurst dit omschrijft. Betreurenswaardig en een gemiste kans, op enkele kunstenaarsbijdrage na, is de uitwerking van dit Museum. Met wat oriëntatie had hier voor Zeeland begrippen een topcollectie kunnen hangen ipv de 'middle of te road' kunst die nu, onder het motto 'eigentijds' gepresenteerd wordt. Het betreft helaas een allegaartje waarvan het collectiebeleid - keuze beleid mij absoluut ontgaat - zowel in samenhang als presentatie Mijn advies is bouw het om tot de grootste galerie van het kaliber zoals er vele in Middelburg en omgeving zijn. Helaas een gemiste kans.
leon - 11-04-2009 | 11:04
Fijn dat dit er is in Middelburg. Het Zeeuws Museum kan dan eindelijk weer eens gaan doen waarvoor het subsidie krijgt: het tentoonstellen van het Zeeuwse verleden!
Weg met de zogenaamd hippe kunst-onzin aldaar. Ik ben bang dat er dan eerst wat koppen moeten rollen bij het ZM, maar het zij zo. Uiteindelijk zullen de enorm tegenvallende bezoekersaantallen van het ZM wel zorgen dat recht getrokken wordt wat nu krom is!
slicer - 10-04-2009 | 11:14

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig


Op de website van de PZC kunt u reageren op forums en artikelen. Zo weet de redactie wat er leeft. Sommige bijdragen worden ook gepubliceerd in de papieren krant. Reacties worden niet automatisch geplaatst.


De redactie behoudt zich het recht voor reacties te weigeren of in te korten. Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd. Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek wanneer een groot maatschappelijk belang in het geding is.