Gedragscode biedt slachtoffers weinig soelaas

Auteur: door Rudi Buis |   vrijdag 07 juli 2006 | 07:47

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
DEN HAAG - Een gisteren gepresenteerde gedragscode voor letselschadevergoeding lijkt vooralsnog van weinig praktisch nut voor de slachtoffers.
De code omschrijft ’goede manieren’ voor onderhandelingen tussen slachtoffers en verzekeringsmaatschappijen, maar stelt geen sancties op het afwijken ervan.

Bovendien wordt de code niet ondertekend door letselschadeadvocaten, stelt hun koepelorganisatie LSA.

In Nederland wordt jaarlijks één miljard euro aan vergoedingen voor letselschade uitgekeerd. De gedragscode is opgesteld door onderzoekers van de Universiteit van Tilburg, organisaties van slachtoffers, verzekeraars, de ANWB en de Consumentenbond.

Uit Tilburgs onderzoek was gebleken dat de behandeling van ernstige zaken regelmatig vastloopt. Ook is het proces voor slachtoffers vaak lastig te volgen, wat leidt tot hoog oplopende conflicten. In de code staan twintig ’goede manieren’ om tijdens schadeafhandeling met elkaar om te gaan.

Het is de bedoeling dat slachtoffers en verzekeringsmaatschappijen met behulp van de code snel tot een oplossing komen. Binnen zes maanden moet er duidelijkheid zijn over de aansprakelijkheid, binnen twee jaar moet er een oplossing liggen, als het kan zonder tussenkomst van de rechter.

Uit te leggen

Het probleem is dat de code een handleiding is en dat bijvoorbeeld verzekeraars die moeilijk doen geen sancties kunnen worden opgelegd. „Al hebben ze dan wel wat uit te leggen als ze de code hebben ondertekend", zegt hoogleraar privaatrecht M. Barendrecht van de Universiteit van Tilburg.

Als over een jaar blijkt dat de partijen zich weinig van de spelregels aantrekken, worden sancties alsnog overwogen. De PvdA is daar voorstander van. GPD

Untitled Document
 

Lezersfoto van H. Verschuure uit Yerseke:

"Onze kleindochter in de iezebak, een ouderwetse slee"